Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

“MANİSA TARZANI” TÜRKİYE’NİN İLK ÇEVRECİ VATANDAŞIDIR!..

Gerçek adı Ahmet Bedevi olan “MANİSA TARZANI” 1899’da Samarra’da (Bağdat) doğmuş ve 31 Mayıs 1963 yılında Manisa’da ölmüştür.
12.03.2017 / 12:35


Kerkük Türkmeni olan “TARZAN” Kurtuluş Savaşı’na ve İzmir’in kurtuluşuna katılmış olup, kırmızı şeritli istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir.

TARZAN;  İzmir’den dönerken düşman tarafından yakılan Manisa’yı görünce çok üzülmüş ve orayı tekrar yeşillendirmek için buraya yerleşmeye karar vermiştir.

Toprak, ağaç sevgisiyle ve farklı yaşam felsefesiyle bir halk kahramanı olan Ahmet Bedevi,  sohbetlerinde sıkça “ağaçlar da canlıdır, dallarını koparırsanız acır” nasihatlerinde bulunmuştur. Manisa merkezdeki çoğu fidanları kendisi dikmiş. sulamasını yaptığı fidanlara hep “evlatlarım” diye hitap etmiştir. Manisa’nın onun sayesinde daha yeşil ve yaşanır bir kent olduğu kabul edilir.

İstiklal savaşı döneminde dağdan düşerek hayatını kaybeden nişanlısı Meral’den sonra herhangi bir evliliği olmamıştır. Manisa’nın Spil Dağı eteklerinde sade bir kulübede yalnız yaşayan Ahmet Bedevi, dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla tanınmıştır. Kendisi tüm yaşamı boyunca dağda ve sokakta bir şortla dolaşmış, sobası olmayan kulübesinde gazete kağıtları üzerinde yatmıştır.  Aynı zamanda iyi bir sporcu ve dağcı olan Ahmet Bedevi;  Ağrı, Cilo ve Demirkazık dağlarına tırmanışlar yapmıştır. Her gün saat 12.00 de Spil Dağı’ndaki topu patlattığı için, kendisine “Topçu Hacı” da denmiştir.

Hayatı boyunca paraya, mevki, makama hiç önem vermemiş, belediyeden aldığı bahçıvanlık maaşını dahi yoksullara dağıtmış veya fidan dikmiştir. Mezar taşına bile harcanacak paranın bu amaçlar için kullanılmasını önermiştir.

Başrolünü rekortmen sporcu Johnny Weissmüller’in (Romen-Amerikan yurttaşı 1904-1984) 12 kez oynadığı ünlü TARZAN filmi Manisa’da gösterime girdikten sonra,  Ahmet Bedevi halk arasında “Manisa Tarzanı”  ismiyle anılmıştır.

Ahmet Bedevi’nin hayatı 1994 yılında “Manisa Tarzanı” adı altında Yönetmen Orhan Oğuz tarafından sinema filmi olarak çekilmiş olup, Türkiye’nin ilk ve son çevreci filmi özelliği taşımaktadır.

“Manisa Tarzanı”; Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Münir Nureddin Selçuk, Safiye Ayla hayranıdır. Kitap ve sinema tutkunu olarak tanınır. Tüm milli bayramlara göğsüne iliştirdiği bir palmiye yaprağı üzerine gururla kırmızı şeritli istiklal madalyasını takarak iştirak etmiştir.

Diktiği ağaçların kesilmesine çok üzülmesi ölüm nedeni olarak bilinmektedir. Öldüğünde TARZAN’dan insanlara iki miras kalmıştır:

Bir siyah şort ile insan, doğa ve çevre sevgisi!

Türkiye’nin ilk çevreci vatandaşı olan, yaşayan efsane “MANİSA TARZANI”nı (Ahmed Bedevi Carlak)  saygıyla anıyor ve bu gerçek halk kahramanına okul kitaplarında yer verilmesini umut ediyoruz.

Etiketler:
Bu 1170
Yazarın Diğer Yazıları


Sayac Yeri