Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

LOZAN

30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşmasının mağlup tarafı olan Osmanlı İmparatorluğu, buna, Kurtuluş Savaşının galip tarafı Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak 11 Ekim 1922 de Mudanya Ateşkes An
22.08.2014 / 23:01


tyle>Mudanya görüşmelerinin dikkat çekici bir yanı da Türkiye’nin karşısında İngiltere, Fransa ve İtalya’nın yer alması, buna karşın Yunan tarafının görüşmelere katılmamasıydı. İngiliz emperyalizminin güdümünde giriştiği “Küçük Asya Macerası”,  “Küçük Asya Felaketi” ne dönüşen Yunanistan’ın payına 100 binden fazla insan kaybı, ekonomik iflas ve itibarsızlık düşmüştü. Tarih, kendisinden ders alınması gereken bir bilim ise, bugünün emperyalisti Amerika Birleşik Devletleri’nden, hem de bu topraklarda  “rol isteyenler” bir kez daha düşünseler iyi olmaz mı?Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, 10 Ağustos 1920 de imzalanan ancak uygulanamayan Sevr’e de Lozan ile yanıt verdi.20 Kasım 1922 de başlayan, 4 Şubat 1923 de kesilen, 23 Nisan 1923 de tekrar başlayan ve 24 Temmuz 1923 de sona eren Lozan Barış Antlaşması’na ilişkin gelişmeler en ince ayrıntılarına kadar bilinir. Bu konuda sayısız belge ve eser bulunmaktadır. Bu nedenle onları tekrarlamaktan kaçınarak Türk Heyeti’nin, yani Türkiye Cumhuriyeti’nin anlayış ve davranış biçimi üzerinde durmak daha doğru olur.   İsviçre’nin Lozan kentinde yukarıda belirttiğimiz tarihler arasında yaşanan süreç aslında Kurtuluş Savaşımızın bir devamıdır. Görüşmeler kesintiye uğradığında Türk Heyetinin Başkanı İsmet Paşa durumu kısa bir cümleyle ancak çok anlaşılır bir şekilde anlatmıştı: “Esir olmayı kabul etmedik”.Mesele buydu. İngiliz ve Fransız emperyalistlerinin temsilcileri  Lord Curzon ve Bombard’ın yanı sıra, İtalyan, Amerikan, Japon, Romen, ve Sırp-Hırvat-Sloven temsilcileri de yenilmiş Osmanlı’ya karşı uygulayamadıkları Sevr’i işgalci Yunan’ı denize döken Türkiye Cumhuriyeti’ne kabul ettirmek istiyorlardı. Karşılarında alışık oldukları ezik Osmanlı paşasını değil başı dik Türk komutanını bulunca şaşırmış, bocalamış ve öfkelenmişlerdi. Alışık olmadıkları bu durumu kabullenmek istemediler, tahrik ettiler, tehdit ettiler ancak arkasında Türk Milletinin ve zafer kazanmış bir ordunun gücünün olduğunu bilen İsmet Paşa’yı yıldıramadılar.26 Ağustos 1922 de Kocatepe’de başlayan Büyük Taarruz aslında 9 Eylül 1922 de İzmir’de değil 24 Temmuz 1923 de Lozan’da sona erdi demek daha doğru olur. Hatta, sona erdi mi, yoksa  önümüzde yeniden  Büyük Taarruz günleri mi var acaba?           

Etiketler:
Bu 1232
Yazarın Diğer Yazıları
ADD Karşıyaka Şubesi 13. Olağan Genel Kurulu yapıldı
Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi 13. Olağan Genel Kurulu başarıyla gerçekleştirildi. Genel Kurul sonucuna göre Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları ile Genel Merkez Delegeliği'ne seçilen üyelerimizin listesi ve aldıkları oylar aşağıdadır. Yeni görevlere seçilen üyelerimize çalışmalarında başarılar dileriz.

YAZARLAR


Sayac Yeri