Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DİL BAYRAMI’nı KUTLADIK

DİL BAYRAMI’nı KUTLADIK
26 Eylül Dil Bayramı’nı Derneğimizin düzenlediği bir açık oturum ile kutladık. Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi’ndeki programa konuşmacı olarak eğitimci, şair, yazar Hidayet Karakuş; eğitimci, yazar Hüseyin Yurttaş;
27.09.2016 / 17:39

TRT Emekli Başspikeri Fikret Alan ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen katıldılar. Açık oturumu, üyemiz, eğitimci Ümran Kebapçıgil yönetti.


Saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayan program Dernek Başkanı Tuna Arslan’ın konuşması ile devam etti. Dil Bayramı’nın bir ulusal bayram olarak devlet programı çerçevesinde kutlanması gerektiğini belirten Tuna Arslan, Türkiye’nin uzak olmayan bir gelecekte milli bir hükümet tarafından yönetileceğini ve o zaman Dil Bayramı’nın hak ettiği biçimde kutlanacağını söyledi. Davetimizi kabul ederek gelen ve hepsi kendi alanında birer değer olan konuşmacılara teşekkür ederek sözü oturum yöneticisine bıraktı.


Ümran Kebapçıgil, ilk konuşmacı olarak sözü Fikret Alan’a verdi. Fikret Alan; Türkçe’nin kullanımı, vurgu ve tonlama konularına değindi. Türkçe’nin ses yapısına ilişkin örnekler veren konuşmacı, “ğ” harfinin önemi ve işlevine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.


İkinci konuşmacı olarak söz alan Hidayet Karakuş; dilimizdeki yabancı sözcükler ve dilin arınmasına değindi.  Sürpriz, oturum yöneticisinden geldi. Hidayet Karakuş’un bir şiirini okuyan Ümran Kebapçıgil, hem şairi hem de dinleyicileri duygulandırdı.


Söz Hüseyin Yurttaş’a geldiğinde, usta yazar, dilin başına gelenlerin ülkemizin başına gelenlerden farklı olmadığını belirterek söze başladı. Atatürk’ün talimatı ile kurulan Türk Dil Kurumu’nun 1980 cuntası tarafından kapatılması ile Türkçe’ye büyük bir darbe vurulduğunu belirtti. Dilin canlı bir varlık olduğunu ve yenileşmenin önlenmesinin dilin ölümüne yol açacağını söyleyerek, bir milletin kaderi ile dilinin kaderinin aynı olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.


Son konuşmacı olarak söz alan Misket Dikmen, bir TRT spikeri, gazeteci ve eğitimci olarak gençlerin çok sınırlı bir Türkçe hazinesine sahip olduklarını, ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz gençlere Türkçe’yi öğretmemiz ve dili bozacak uygulamalardan uzak durmaları gerektiğini kavratmamızın öneminden söz etti. Bir de önerisi vardı konuşmacının; bu tür toplantıların yararlı olduğunu, ancak, kendi kendimize değil, dışarıya açılarak, asıl hedef kitleye ulaşmamız gerektiğini vurguladı.


Dil bayramı kutlamamız, konuşmacıların dinleyicilerin sorularına verdikleri yanıtlar ile sona erdi.      

Etiketler:
Bu haber toplam 3416 defa okundu
YORUMLAR
ayçın tanuk:�
"dil bayramı"
son üç yıldır sürekli 26 eylül de kutlanan dil bayramı bu sene yine çok etkileyici ve öğretici idi. İki saat boyunca büyük bir zevkle dinledim. ADD karşıyaka şubesi yine farkını gösterdi. Tebrik ederim.
27.09.2016 / 20:01
ADD Karşıyaka Şubesi 13. Olağan Genel Kurulu yapıldı
Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi 13. Olağan Genel Kurulu başarıyla gerçekleştirildi. Genel Kurul sonucuna göre Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları ile Genel Merkez Delegeliği'ne seçilen üyelerimizin listesi ve aldıkları oylar aşağıdadır. Yeni görevlere seçilen üyelerimize çalışmalarında başarılar dileriz.

YAZARLAR


Sayac Yeri