Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bir Ayhan Işık Klasiği: Üç Tekerlekli Bisiklet..

Bir Ayhan Işık Klasiği: Üç Tekerlekli Bisiklet..
ADD Karşıyaka Kültür Sanat Kolunun, Dernek merkezinde 15 günde bir düzenlediği film gösterimi etkinliğinde bu hafta; "Üç Tekerlekli Bisiklet" ile üyelere keyifli bir nostalji yaşatıldı.
24.05.2016 / 08:44

21 Nisan Perşembe saat 17.30'da izlenilen film ile herkesin gönlüne taht kuran yakışıklı jön Ayhan Işık, ADD üyelerine konuk edildi...


 


ÜçTekerlekli Bisiklet, 1962 yapımı dramatik bir Türk filmi. Senaryosunu, Orhan Kemal'in bir eserinden Vedat Türkali'nin, "Hüsamettin Gönenli" takma adını kullanarak yazdığı filmi, Lütfi Ö. Akad ve Memduh Ün yönetti. 86 dakikalık filmde Ayhan Işık (Ali), Sezer Sezin (Hacer), Senih Orkan (Selim), Saadettin Erbil (Yakup Kantarcı), Reha Yurdakul (Reşat), Osman Alyanak (Şaban) ve Asım Nipton (Komiser) rol almıştır.


 


Yapımcılığını Be-Ya Film adına Nusret İkbal'in üstlendiği filmde, siyah/beyaz görüntüler  Mustafa Yılmaz ve Çetin Gürtop'a ait. Filmin kurgusunu, yönetmen Memduh Ün gerçekleştirmiştir. Çekimlere başlayan Lütfi Ö. Akad, büyük bölümünü çektikten sonra bırakmış ve kendisinin de görüşleri alınarak filmi, Memduh Ün tamamlamıştır.
 


Üç Tekerlekli Bisiklet filmi, bir kadın ile oğlunun evine sığınan kanun kaçağı gencin (Ali), anne (Hacer) ve çocukla (Hasan) kurduğu ilişki üzerine kurgulanmış.Ali,cinayet suçuyla aranmaktadır, kanlıları da peşindedir ve de yaralıdır. Hacer ise küçük oğluyla yaşayan ve üç yıldır kocasından haber alamayan çamaşırcı bir kadın.


 


1965 yılında düzenlenen, İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Film Şenliği’nde "En iyi film" ödülünü alan Üç Tekerlekli Bisiklet filmi ayrıca Hacer rolü ile Sezer Sezin'e de "En iyi kadın oyuncu" ödülünü kazandırmıştır.

Etiketler:
Bu haber toplam 1861 defa okundu


Sayac Yeri