Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ KARŞIYAKA ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİK!

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ KARŞIYAKA ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİK!
Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanı Sayın Yengi Borat’tan önce bize kendisini anlatmasını rica ettik.
03.05.2016 / 08:44

İnsanın kendini anlatması zordur. Çalışayım. 74 yaşındayım. Babamın görevi nedeni ile Muşta doğmuşum. Bu güzel şehri malesef görmedim. Babam veterinerdi. Annemle Türkiyeyi il il dolaşmışlar. Ablamla ben de aynı kaderi paylaştık, eşlerimizle çok yerde görev yaptık. Gittiğimiz yerlerin örf ve adetlerini, yaşam şekillerini, insanlarını tanımak fırsatı bulduk. Bu benim gelişmemde çok faydalı oldu. Sabretmeyi ve hoşgörülü olmayı, ayrıntıları da düşünmeyi öğretti.


Mükemmeliyetçi değilim ama yaptığım veya söylediğim şeylerin doğru olmasını isterim. Empati kurmak vazgeçemediğim bir duygu. Onun için kendi hayatımı hep başkalarının hayatlarıyla birlikte yaşıyorum.


Çalışkan olduğumu söylerler. Tayinler nedeni ile çalışma hayatımı mecburen noktaladıktan sonra, eğitimin bir başka şekli olan Sivil Toplum çalışmalarına daha da ağırlık verdim. 51 yıllık dernekçiyim. Bunun 24 yılı Türk Kadınlar Birliği Karşıyaka Şubesinde, daha önceleri de Yardım Sevenler, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi tayin olduğumuz yerlerdeki derneklerde geçti. Bir kaç yıl daha buradayım diyebilirim.


İnsandaki en önemli duygunun sevgi olduğunu düşünüyorum. Sevgi; yapıcı, affedici, dünyayı çok güzel gösteren bir duygu. Buna saygıyı da eklerseniz, yaşarken cennettesiniz demektir. Çok soğukkanlı ve sabırlıyım. Konu ile ilgili söylemem gereken bir şey varsa ve doğruysa yıllar sonra da olsa fikrimi söylerim. Hiç kimse için kötülük düşünmem çünkü; düşündüklerimin bana geri döneceğine inanırım.


Vatanım, Bayrağım ve Atatürküm dünyada vazgeçemeyeceğim önceliklerim. Yeryüzündeki en güzel ülkenin Vatanım olduğunu biliyorum ve kalan ömrümü bu güzellikte huzur, barış, sevgi ve birlik içinde geçirmek istiyorum. Tabii arkadaşlarım, dostlarım ve sevdiklerimle.


Türk Kadınlar Birliği ne zaman kuruldu? Kuruluş amacı neydi ve kurucuları kimlerdir?


Türk Kadın Birliği adı ile 7 Şubat 1924de kurulan derneğimizin kurucuları: Nezihe Muhiddin (Başkan), Nimet Rümeyde (Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi), Mediha Mazhar(Genel Sekreter), Aliye Esad ve Güzide Osman (Danışman). Üyeler arasında Kıbrıslı Azize, Sabiha Zekeriya(Sertel), Şuküfe Nihal (Kurucu heyette adı görülmese de Birliğin aktif üyesiydi) hanımlar var.


Türk Kadın Birliği Nizamnamesi (Tüzüğü)nin ikinci maddesinde Birliğin amaçları şöyle açıklanmıştır: Kadınlığı fikri ve içtimai sahalarda yükselterek asri ve mütekamil (gelişmiş) bir mevkie eriştirmektir.


Birlik bu amaca ulaşmak için; genç kızları bilinçli ana olarak yetiştirmek, kadın dünyasındaki toplumsal yaraları iyileştirmek, dul ve kimsesiz ailelere ve öğrenim (ilkokul) yaşamı geri kalmış olan çocuklarına yardım etmek ve benzeri çalışmalarla Türk Kadınının sosyal ve siyasal haklar karşısında, her türlü sorumluluk ve vatana ilgisini ispat edecek bir düzeye erişmesine çalışacaktır.


Kuruluşundan günümüze Türk Kadınlar Birliğinin Kadınlara bakış açısı doğrultusunda edinimleri neler olmuştur?


Derneğimizin 1924 yılında kuruluşu ile birlikte, ülkemizde kadınların eşitlik için başkaldırısının ve kadının insan haklarının yaşama geçmesi için örgütlü mücadelesinin tarihi yazılmıştır ve yazılmaya da devam etmektedir. O örnek ve önder kadınlar bugün de mücadelemizde bize güç veriyorlar. Türk Kadınlar Birliği kurulduğu günden bu yana bir çok engellemelerle karşılaştı ama tarihi misyonundan; sosyal, siyasal ve ekonomik her alanda kadın-erkek eşitliğinin sağlanması mücadelesindeki kararlılığından asla vazgeçmedi. Bu ülkede gerçek demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesi için bu mücadeleyi başlatan anneanne ve babaannelerimizden daha cesur ve kararlı olmamız gerektiğini biliyoruz. Cumhuriyetle yaşıt, tarihi misyonu, geçmişi ve başarıları çok değerli olan derneğimizle gurur duyuyoruz.              


1935 yılında (5.dönem milletvekili seçimlerinde) Meclise 18 kadın milletvekili girmiş ve Türk Kadınlar Birliği de amaçlarını gerçekleştirdikleri düşüncesiyle fesih kararı almıştır. Türk Kadınlar Birliği tekrar ne zaman, kimlerin önderliğinde kurulmuştur ve kuruluş gerekçesi nedir?


Türk Kadınlar Birliği, genel merkezi Ankarada olmak üzere 13 Nisan 1949 tarihinde tekrar kurulmuştur. Kurucuları arasında Latife Tekin Çeyrekbaşı, Makbule Dıblan ve Mebrure Aksoley gibi dönemin kadın milletvekilleri de vardır. Hatta Sayın Mevhibe İnönü de müteşebbis heyetin fahri başkanlığını üstlenmiştir. Birliğin amaçları şunlardır: Türk inkılabının kadınlara sağladığıhakları korumak ve bunların kullanılmasını sağlamak; Türk Kadınının demokratik bünyemizde hak, vazife ve sorumluluk duygulatının kökleşmesine ve gelişmesine yardım etmek; ahlaka düzen getirmek; Türk Kadınının eğitim ve sosyal sorunlarını ele alarak kültür düzeyi ve yaşam şartlarının yükselmesine çalışmak, kişiliğe saygı temelinde geliştirmek; ekonomik haklar ve eğitimde eşitliği geliştirmek; uluslararası kadın kongrelerinde erkeklerle eşit haklara sahip bulunmayan ulusların kadınlarının da eşit haklara kavuşması için gereken çalışmaları yapmak.


Türk Kadınlar Birliği kadın hakları bağlamında siyaset ile ilişki kurar mı?


Kesinlikle. Kuruluş amaçları ve geçtiğimiz 92 yıllık çalışmalara baktığımızda bunu açıkça görürüz. Uzun bir süreç olduğu için geniş zamanlı açıklamayı daha sonra yapmak isterim. Bunu bir kez daha konuşuruz. Şimdiki Genel Başkanımız Sema Kendirci Uğurman görev süresince birçok siyasi çalışmada yer almış, Parti Meclisi çalışmaları ve özellikle Kadın ve Siyaset ağırlıklı kanunların yapılmasında önemli görevler yüklenmiştir. Türk Kadınlar Birliği ayrıca yasalar önünde tam eşitliğin sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmak için kurulan iki etkin grupta da yer almaktadır.


Bugün Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı kimdir?


 Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanımız 16 Mayıs 1996 tarihinde yapılan 27. Olağan Genel Kurulda seçilerek günümüze değin başkanlığı sürdüren Avukat Sema Kendirci Uğurmandır.


Türk Kadınlar Birliğinin Toplum Merkezleri olarak Türkiyede ilk kez başlattıkları şube sayısı kaçtır?


Türk Kadınlar Birliğinin Türkiyede ilk kez başlattığı Toplum Merkezleri sayısı 4 tanedir. Bu merkezler Ankaradadır. Bunlar: Gökkuşağı Toplum Merkezi (Dikmen), Abidinpaşa Toplum Merkezi, Şafaktepe Toplum Merkezi (Mamak), Natoyolu Toplum Merkezidir.


Toplum Merkezlerinin hedefi neydi ve birlikte çalıştıkları kurum ve kuruluş var mıydı?


Türkiye de ilk kez uygulamasını başlattığı Toplum Merkezleri ile Türk Kadınlar Birliği hedef kitlesi KADIN olan bu çalışmaya devleti de katmıştır. Ekim 1997de Devlet Bakanlığı ile Türk Kadınlar Birliği arasında imzalanan protokolle, Toplum Merkezleri uygulamasına, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile Belediyelerin destek vermesi kararlaştırılmıştır. Ancak 2009 yılından sonra Devlet Bakanlığı protokolü feshedip Toplum Merkezlerinin adını değiştirmiş Rehabilitasyon Merkezi adını vermiştir.


Türk Kadınlar Birliğinin Avrupa Kadınlar Lobisindeki yeri nedir?


Genel Başkanımız Sema Kendirci Uğurman, Avrupa Kadın Lobisi Türkiye Koordinasyonu Yürütme Kurulunda görevini sürdürürken, Birlik ayrıca Birleşmiş Milletler Kadınlara Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Türkiye Yürütme Kuruluna evsahipliği ve sekreterlik görevini sürdürüyor.


Diğer Sivil Toplum Örgütleriyle hangi konularda işbirliği içindesiniz?


1996 yılından itibaren Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Kadınlar Konseyi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türk Kadın Dernekleri Federasyonu gibi birçok sivil toplum örgütüyle toplantılar yapılıyor. Her yıl bir çok dernek de bu işbirliğine katılıyor.


Tüzüğümüze bağlı kalarak, kökleri bir asrı devirmiş ve en uzun kadın birlikteliği olan (92 yıl) bir dernek olarak her konuda diğer sivil toplum örgütleriyle çalışmaya hazırız.


ADD Karşıyaka Şubesi olarak bizlerle gerçekleştirebileceğiniz proje ve faaliyetler olabileceği düşüncesinde olduğumuzu belirterek bizlere ayırdığınız zaman ve yaptığınız açıklama için teşekkür ederiz.


Atatürkçü Düşünce Derneği Karşıyaka Şubesi ile Türk Kadınlar Birliğinin ortak çalışması bizim için onurdur. Derneğim hakkında tanıtım amaçlı açıklamalar yapmama izin verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Genel Başkanımızın deyişiyle; Biz diyebilmenin ve Biz olabilmenin güzelliğini daima söyledik ve paylaştık.

Etiketler:
Bu haber toplam 1617 defa okundu


Sayac Yeri