Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BELEDİYE BAŞKANIMIZI ZİYARET ETTİK! BAŞKAN HÜSEYİN MUTLU AKPINAR’A MERAK ETTİKLERİMİZİ SORDUK!

BELEDİYE BAŞKANIMIZI ZİYARET ETTİK! BAŞKAN HÜSEYİN MUTLU AKPINAR’A MERAK ETTİKLERİMİZİ SORDUK!
Değerli Belediye Başkanımız, Düşün Dergimizin yeniden yayımlanmaya başladığı ilk sayımızda, (Temmuz 2014) yeni seçilmiş Belediye Başkanımız olarak “Ayın Röportajı” Köşemizi onurlandırmış ve değerli projelerinizi bizlerle ve Düşün dergisi okurlarıyla paylaşmıştınız.
03.05.2016 / 08:08

Karşıyakamızda Başkanımız olarak ikinci yılı doldurduğunuz bu dönemde hayata geçirdiğiniz projeler, varsa gerçekleştiremedikleriniz ve yeni projelerinizi bizimle paylaşır mısınız?


Göreve geldiğimiz günden bu yana, insan odaklı ve halka dokunan projeler üretiyoruz. Bu konuda adeta bir proje fabrikası gibi çalışıyoruz. Genç, dinamik bir ekibe sahibim. Karşıyakanın Filizleri projemiz ile dünyaya açıldık. 300den fazla üniversite öğrencimize karşılıksız burs veriyoruz. Türkiyede ilk kez kadrolu Oda Orkestrası kuran ilçe belediyesiyiz. Gencecik sanatçılarımızla yıl içinde yüzlerce önemli konsere imza attık. Kadın Kooperatifimiz ile yüzlerce kadınımıza hem üretme hem de ev ekonomilerine katkı olanağı sunuyoruz. Üreticileri desteklemek için Kent Market Gıda Kooperatifini kurduk. Karşıyakanın simgesi olan Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı'nı 15 metreden 45 metreye yükselteceğiz. Sahile, İzmir Körfezinin en yüksek bayrağını diktik. Çok yakında sosyal projelerimize bir yenisini daha ekleyerek Halk Kart uygulaması başlatacağız. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bu kart sayesinde destek olacağız. Yine halktan aldığımız güçle, onlarca güzel projeyi daha hayata geçireceğiz.


 


Mutluluk Ormanı projeniz ne aşamada?


İlçemizde kişi başına düşen yeşil alan oranını artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Şu anda ortalama kişi başı oran 7 metrekare. Mutluluk Ormanı, yeşile verdiğimiz önemi göstermek açısından önemli bir yer tutuyor. Evlenen her çift için bir ağaç dikiyoruz. Yapımı tamamlanan her bina için de 25 metrekarede bir ağaç dikme zorunluluğu getirdik. 20 yeni park yaptık. Yenilerini de yapmaya devam ediyoruz.


 


Halen tek tük de olsa karşılaştığımız işportacı faaliyetlerine karşı alınacak önlemler hakkında bizi bilgilendirir misiniz?


İşporta ve seyyar satışlara ilişkin kararlı bir tutum içindeyiz ancak yasalarla sınırlanan ceza oranları, ne yazık ki caydırıcı olmaktan uzak. Bu konuda biz de denetimlerimizi ara vermeden sürdürüyoruz, ancak yasal düzenlemelerle bu mücadelenin desteklenmesi kaçınılmaz. Öyle olduğu takdirde başarıya daha kolay ulaşabiliriz.


 


Cumhuriyet Mahallesindeki toprak kaymasını önleme çalışmalarınız sonlandırıldı mı? Beklenen yarar sağlandı mı?


Cumhuriyet Mahallesinde heyelan tehlikesi yaşanan bölgede kalıcı çözümler ürettik. Tehlike arz eden kayaları özel bir yöntemle etkisiz hale getirdik. Orada yaşayan vatandaşlarımızın bazılarını geçici olarak başka yerlerde misafir ettik. Ancak, şu an için öyle bir sorun kalmadı. O bölgede yeni bir dönüşüm projesi hazırladık. Çizimlerini tamamladık. Onay bekliyoruz.


 


İlçemizde gündemi bir zamandır meşgul eden Zübeyde Hanım Anıtı yanındaki tuvalet inşaatı konusunda Dergimiz okurlarına ve Derneğimiz üyelerine aktarmak istediğiniz bilgiler hangileridir?


Zübeyde Hanım, dünyaya getirdiği evlatla hem bir ülkenin hem de koskoca, onurlu bir ulusun kaderini değiştiren, özel ve ayrıcalıklı bir insan. Atamızın, annesini bize emanet etmesi, hepimiz için onur kaynağıdır. Bu kıymetli emanete sonsuza kadar sahip çıkacağız. Anıt mezarın bulunduğu parkın içinde, yaklaşık 20 yıldır bir tuvalet zaten mevcut. Orası SİT alanı, doğal olarak belediyenin bir çivi bile çakma yetkisi yok. Geçen yıl, Anıtlar Kurulu kararı ile tuvaletin yıkılması kararı alındı ve belediyeye görev verildi. Yıktık. Daha sonra, aynı bahçede bulunan cami cemaatinin ve vatandaşlarımızın tuvalet için yoğun talebi oldu. Talep, Kaymakamlık aracılığı ile yine Kültür İl Müdürlüğü ile Anıtlar Kuruluna gönderildi. Biz, gelişmeler üzerine tuvaletin yerinin değiştirilmesini ya da modern bir şekilde yer altına alınmasını önerdik. Bu önerilerimiz kabul edilmedi ve tuvaletin aynı yere yapılması kararı alındı. Bu konuda belediyemizin yetki ve sorumluluğu yoktur.


 


Dolmuş duraklarının başka bir yere taşınıp o bölgenin yeşil alana dönüştürülmesi projeniz yürürlükte mi?


Böyle bir düşüncemiz var, ancak, dolmuş duraklarının bulunduğu bölge Büyükşehir Belediyemizin yetkisinde. İkna ve öneri sürecimiz her zaman devam ediyor. Hem vatanaşlarımızı hem de esnafımızı zorda bırakmayacak bir çözüm çıkartabileceğimizi düşünüyorum.


 


Karşıyakanın Filizleri projeniz ile ilgili bilgi verir misiniz? Beklenen katılım sağlanabildi mi?


Bir iş yapıyorsanız sevgiyle, aşkla yapacaksınız Eğer işi el ucuyla tutar, sadece iş yapmış olmak için yaparsanız, o işten hiçbir zaman başarı elde edemezsiniz. Toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinden olan Karşıyakanın Filizleri geleceğe hazırlanıyor. Sürekli çalıştık, hep geliştirdik. Beni en çok sevindiren, toplumun bu işe sahip çıkması ve toplumu yönlendiren bazı rol modellerin de hiç düşünmeden böyle bir projeye destek vermesi. Basının çok değerli mensupları, sanatçılarımız, sporcularımız, toplumun her katmanından insanımız; biz de varız dedi. Çünkü eğitim; Türkiye açısından ele alınması gereken en önemli işlerden biridir. Biz Karşıyaka Belediyesi olarak sadece üniversitede okuyan arkadaşlarımıza değil, çocuk daha anne karnındayken, anne-baba okulu açarak eğitimi önce anne babaya veriyoruz. Çünkü eğitim önce ailede, evde başlıyor. Türkiyenin gerçekten iyi eğitim almış insanlara ihtiyacı var ve bu sadece okulda aldığı eğitim öğretimle olmaz Sosyal yaşamda, belediyelerin katkı sunabileceği işler yapmaları gerekiyor. Türkiyenin neresinde oturursanız oturun, böyle bir organizasyonu başarabilirsiniz. Böyle bir şey için sizin hiç kimseye ihtiyacınız yok. Gider aidatı topluyorsunuz, bir de eğitim aidatı toplayın. Bizim buradaki esas amacımız; toplumu harekete geçirmekti. Toplumsal dayanışma artık sadece milli felaketler olduğunda akla gelmesin. Dayanışma böyle felaketlerde ortaya çıktığında bile, bilinçli bir şekilde yaşanmıyor. Biz topluma işte o yolu gösterdik. Her zaman birilerinden bir şeyler beklemeden, bazen de kendiliğimizden yapmalıyız. Bizim taşeron işçilerimiz var, park ve bahçelerde çalışan. Destek hizmetlerde çalışan müdürlerimiz kendi aralarında onar lira toplayıp bütçe oluşturup bir çocuğumuzu okutuyorlar. Benim hedeflediğim ve özlediğim davranış biçimi geliştiği için mutluyum. Demek ki doğru bir iş yapmışım. Demek ki bu iş amacına ulaştı ve insanlar birbirine yardım ediyor. Bir yılda 300den fazla üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. Bu sayının, sizlerin duyarlılığı ile daha da artacağından eminim.


 


Belediyemizin Karşıyakada bulunan kitle örgütleri ile ilişkileri sizin arzu ettiğiniz düzeyde mi? Örneğin üyesi olduğunuz Atatürkçü Düşünce Derneğinin çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?


Sivil toplum kuruluşlarımız ile iki yıldır sürekli iç içeyiz ve ortak projeler üretiyoruz. Doğru bildiğimiz yolda yapılan hiçbir çalışmayı yeterli görmeden hep daha fazlasını isteme ve hayata geçirme arzusu içinde olmalıyız. Atatürkçü Düşünce Derneği bizler için özel ve ayrıcalıklıdır. Her zaman ve her şartta yanınızda olacağımızdan emin olabilirsiniz.


 


Herkes Belediye Başkanından bir şeyler bekliyor ve talep ediyor. Siz Belediye Başkanı olarak daha uygar ve yaşanabilir bir Karşıyaka olarak hemşerilerinizden neler bekliyorsunuz?


Biz gücümüzü halktan alıyoruz ve halk için, onların vergisi ile hizmet ediyoruz. Onların talep ve önerileri ile hareket edeceğiz. Halkımızdan beklediğimiz de sosyal ve kültürel gelişmelere duyarlı olmaları. Toplumsal konularda bir bütün olarak hareket edebilmemiz önemli. Biz büyük bir aileyiz ve her birimiz bu aile bilinci ile yaşamalıyız.

Etiketler:
Bu haber toplam 1363 defa okundu


Sayac Yeri