Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

“DR. GARİP AŞK” FİLMİNİ İZLEDİK

“DR. GARİP AŞK” FİLMİNİ İZLEDİK
Kültür ve Sanat Kolu’nun 18 Şubat 2016 tarihinde dernek binasında gösterime sunduğu Stanley Kubrick yapımı Dr.Strangelove (Dr. Garip Aşk) isimli film derneğimiz üyeleri tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.
05.03.2016 / 15:00

Film Amerikan haber alma ve genelkurmay noktalarında bulunan bir dizi önemli kişinin içine düştüğü yanlışlıklar zinciri sonucunda dünyanın bir atom savaşına nasıl sürüklendiğini anlatmaktadır. Kubrick'in kendi senaryosuna dayanarak yaptığı film, çılgın bir güldürü atmosferinin gerisinde, çağdaş insanın gündelik yaşamında Demokles'in kılıcı gibi duran bir sürekli ve büyük korkuyu, kaygıyı dile getirmektedir: Bir atom savaşının getireceği kıyamet günü korkusu... Kubrick'in üslubu keskin ve acımasız bir mizah içermekedir; buna karşın film, düşünen birisi için hayli ürkütücüdür...


Stanley Kubrick (26 Temmuz 1928 – 07 Mart 1999) : Amerika Birleşik Devletleri, Newyork doğumlu film yönetmenidir. Teknik kusursuzluk arayışı, entellektüel sembolizmi, mükemmelciliği ve ince ayrıntılarıyla tanınır. Korku, savaş, polisiye, kara mizah ve bilim kurgu türlerinde eserler vermiştir. Beş kez aday gösterildiği Oscar ödüllerinden sadece birini, 2001: “Bir Uzay Macerası” filmi ile “En iyi Özel Efekt” dalında kazanmıştır. Martin SCORSESE, James CAMERON, ve Woody ALLEN gibi isimler; KUBRICK’i önemli bir ilham kaynağı olarak gördüklerini belirtmişlerdir.


Yönetmenin Önemli Filmleri arasında: 1957 Zafer Yolları, 1960 Spartaküs, 1962 Lolita, 1964 Dr. Strangelove (Dr.Garip Aşk), 1968 Bir Uzay Macerası, 1971 Otomatik Portakal, 1975 Barry Lyndon, 1980 Cinnet, 1987 Full Metal Jacket ve 1999 Gözleri Tamamen Kapalı bulunmaktadır.


“Lolita” filminin çekimleri için geçici olarak taşındığı “Birleşik Krallık’a; filmin çekimleri bittikten sonra kalıcı olarak yerleşmiş ve hayatını kaybettiği 1999 yılına dek “Hertfordshire”da satın aldığı “Childwickbury Köşkü’nde yaşamayı sürdürmüştür.


Yaşamı: Kariyerine; New York’un “Look Dergisi”ne amatör fotoğraflar çekerek başlamıştır. Kısa bir sürede derginin fotoğrafçılarından biri oldu. Gördüğü filmlerden daha iyisini yapacağına inandığı için “yönetmenlik”yapmaya başladı. İlk filmleri, Fear and Desire, Killer’s Kiss ve The Killing ile kendisini ispatladı.” Paths of Glory” ve “Spartaküs” ise onun “en iyi yönetmenler” arasında yer almasını sağladı.   


“Dr. Garip Aşk”, satirik komedinin; sinemadaki önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak onu, 20. Yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri yapan , “1968 MGM Cinerama prodüksüyonu olan 2001: “Bir Uzay Macerası” ve “1971 yapımı “Otomatik Portakal”dır.


 “William Mack peace Thackeray”ın bir romanının uyarlanması olan “Barry Lyndon”, Jack NİCHOLSON’ın oynadığı “The Shining”, yaklaşık 7 yıl çalıştığı savaş filmi “Full Metal Jacket” ve son anda vazgeçtiği “Yapay Zeka” efsaneyi devam ettiren filmler oldu.


Arthur SCHNİTZLER’in “Traumnovelle” romanından uyarlanan ve “Tom CRUİSE ile Nicole KİDMAN”ın oynadıkları “Gözleri Tamamen Kapalı”yı bitirdikten birkaç gün sonra ölen KUBRİCK; “Birleşik Krallık”ta toprağa verilmiştir.

Etiketler:
Bu haber toplam 1504 defa okundu


Sayac Yeri