Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YILMAZ GÜNEY'İN "SÜRÜ" FİLMİ

YILMAZ GÜNEY'İN
28 Ocak Perşembe akşamı derneğimizde Yılmaz GÜNEY’in “Sürü” filmi, Kültür ve Sanat Kolumuzun bir etkinliği olarak üyelerimize gösterildi…
10.02.2016 / 13:46

Yılmaz Güney, senaryosunu hapiste iken yazdığı bu filmde de diğer filmlerinde olduğu gibi olayları yorumlamaktan ziyade olayları yaşayanların ağzından seyirciye izletmiştir. Sürü; bir aşireti, bir ikiliyi, bir sürüyü ve daha birçok şeyi anlatır. Aşiretler arası çatışmalar, kişiler arası hesaplaşmalar, insan-doğa, insan-insan, insan-toplum ilişkileri dramatik bir kurgunun içine yerleştirilen malzemenin salt bir kısmını oluşturur. Filmin tümü ise temelde ekonomik zorlamalarla çağdışı kalmış bir toplumun, ezilen kişilerin ve doğan çatışmaların çok geniş bir panoramasını sergilemektedir. Türk Sinema Tarihi’nde, Giovanni Scognamillo; “Sürü filmi bir ülkenin kültürel ve toplumsal yapısının eleştirel bir biçimde ve kolayca kavranabilen bir görüntüsünü sunuyor. Bir yanda kadınların sadece bir nesne gibi kullanıldığı, geleneklere bağlı ataerkil bir toplumu, diğer yanda genç bir çiftin bu baskıcı toplum modelini kırmaya çalışmasını görmekteyiz. Oğul Şivan, onu sınırlayan ve ailesine bağlı olmasına neden olan geleneğe isyan etmektedir” der. Filmde Melike Demirağ hiç konuşmayan gelini canlandırıyor. Kocası Şivan’ı çok sevmesine rağmen o da dahil hiç kimseyle konuşmuyor. Filmde, bir sürünün Anadolu'nun doğusundan batısına trenle taşınması ön plana alınarak; Anadolu'nun yoksulluğu ve çaresizliğinin yanı sıra o günlerin siyasal çelişkileri, çatışmaları perdeye yansıtılmaktadır.


Yönetmenliğini Zeki ÖKTEN’in yaptığı, müziklerini Zülfü LİVANELİ’nin bestelediği, bu filmin yapımcılığını ve senaristliğini üstlenen Yılmaz GÜNEY’İn yanı sıra baş rollerde Tarık AKAN(Şivan), Melike DEMİRAĞ ve Tuncel KURTİZ oynamışlar. Beğeniyle izlediğimiz filmin sonunda üyelerimiz; filmde işlenen konulara dair tartışmaları yaptıktan sonra gösteri sonlandırıldı. Kültür ve Sanat Kolumuza, bize bu güzel filmi izlettirdikleri için teşekkür ederiz.  

Etiketler:
Bu haber toplam 1854 defa okundu


Sayac Yeri