Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ZÜBEYDE ANAMIZI ANDIK

ZÜBEYDE ANAMIZI ANDIK
Atatürk, annesi Zübeyde Hanım’ı Karşıyaka’ya ve Karşıyakalılara emanet etmiştir. 1922 yılının zafer günlerinden kısa bir süre sonra yaşama veda eden Zübeyde Hanım,
14.01.2016 / 21:49

Karşıyaka’da toprağa verilmiş, bir yurt gezisinde olduğu için annesinin cenazesinde bulunamayan Mustafa Kemal, daha sonra Karşıyaka’ya gelebilmiştir.


Ölümünün 93. Yıldönümünde Zübeyde Hanım’ı anıtının başında anmak üzere büyük bir kalabalık toplandı. Bu yıl şehir dışından da konuklarımız vardı. İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nden kalabalık bir kadın gurubu anma törenine katılmak üzere gelmişti. Kısacası bu yıl törene katılım her zamankinden çok daha fazlaydı.


Tören çelenk sunumu ile başladı. Siyasi partilerin hemen ardından Derneğimizin çelengini Başkanımız Tuna Arslan ve üyelerimizden Nilgün Konuk sundular. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasını günün anlam ve önemini belirten konuşmalar izledi. Konuşmacılar arasında bulunan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Yengi Borat’ın içtenlikli konuşması ilgi çekti.


Resmi tören sona ererken, Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin Zübeyde Hanım için dağıttığı lokma da İzmir’e özgü bir gelenek olması bakımından anlamlıydı.

Etiketler:
Bu haber toplam 1127 defa okundu


Sayac Yeri