Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BARO BAŞKANIMIZ AYDIN ÖZCAN’A MERAK ETTİKLERİMİZİ SORDUK...

BARO BAŞKANIMIZ AYDIN ÖZCAN’A  MERAK ETTİKLERİMİZİ SORDUK...
Sayın Aydın ÖZCAN, Sıcak karşılamanız ve konukseverliğiniz için çok teşekkür ederiz. Başarılı bir seçim dönemi geçirdiniz. Bize hazırlık dönemini ve başarıyı nasıl yakaladığınızı anlatır mısınız?
15.01.2015 / 22:04

İyi bir seçim kampanyası planlayarak daha önceki seçimlerde grubumuzun yaptığı hataları irdeleyip onları yapmama üzerine bir strateji oluşturduk. Oluşturduğu-muz bu stratejiye uygun olarak komisyonlar kurarak mesleki sorunlarımızı tespit edip mesleki sorunların çözümüne ağırlık veren projeler ürettik. Bu projeler ışığında günlük çalışma programları yaparak meslektaşlarımıza ulaşarak diğer gruplardan farkımızı ve neden bize oy vermeleri gerektiğini birebir temaslarla anlattık. Geniş tabanlı bir liste hazırlayarak hazırladığımız altmış (60) projeyi devamlı gündemde tutarak seçim kampanyamızı bir yıl önceden planladığımız takvime göre zamanlamaya önem vererek ve hiç hata yapmamaya gayret ederek tamamladık.


Bu bağlamda Türkiye’nin üçüncü büyük barosu olan baromuzun üye sayısı vb. bilgiler ile Aydın Özcan’ı bize anlatır mısınız? Kimdir Aydın ÖZCAN?


1968 Yunanistan Dedeağaç doğumluyum. İlkokulu Batı Trakya Türk Azınlık Okulu olan Kösemescit Azınlık Okulu'nda, orta öğrenimimi Karabağlar Cumhuriyet Lisesi'nde yatılı öğrenci olarak tamamladım.1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine giriş yaptım.1991 yılında mezun oldum ve avukatlık stajımı Bursa Barosu'nda tamamladım.1993 yılından bu yana İzmir Barosu'na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktayım. 2008-2010 yıllarında İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyeliği ve Baro Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Aynı yıllar arasında İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Fikri ve Sinai Haklar Komisyonu Başkanlıkları ve İzmir Barosu CMK Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundum. İzmir Rumeli ve Balkan Dernekleri Kurucu Platform Başkanlığı yaptım ve 2002 yılından bu yana Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Halen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Maliye Ana bilim Dalı Vergi Hukuku programında yüksek lisans yapmaktayım. Yunanca biliyorum. Evliyim ve iki çocuğum var.


Geleceğe yönelik projeleriniz neler? Örneğin demokratik kitle örgütleri ile birliktelikler oluşturmayı planlıyor musunuz? Ne tür birliktelikler?


Seçim bildirgemizde de belirttiğimiz gibi 60 adet (altmış) proje üretip bunların fizibilite ve rantabilitesi (yapılabilrilik ve verimlilik) değerlendirilerek uygulamaya konulmuş bulunmaktadır. BU projeler içerisinde bizim felsefemize göre önceki yönetimler tarafından Baromuz yalnızlaştırılmış, gerek TBB ve gerek barolarca ve gerekse diğer STKlarla ilişkiler köreltilmiş bulunmaktaydı. Projelerimiz içerisinde bu ilişkilerin yeniden canlandırılarak İzmir Barosu'nu İzmir'in sosyal hayatına etkin bir biçimde girmesini sağlayacak, İzmir'in yapısına uıygun ve felsefe ve ideallerimize yakın STK'larla ortak hareket etme felsefe ve uygulamalarımız bulunmaktadır. İzmir barosu gündem oluşturacak ve mağdur vatandaşın yanında yer alacaktır.


Atatürkçü Düşünce Derneği hakkındaki görüşleriniz, varsa etkinliklerimiz hakkındaki eleştirileriniz nelerdir?


Birçok eylemimizi Atatürkçü Düşünce Derneği ile birlikte yapmakta olup felsefemiz, dünya görüşümüz koşuttur.


Son dönemde çıkarılan yasalar hakkındaki görüşlerinizi de almak isteriz. Örneğin bir süre önce çıkarılan “Torba Yasa” ya da “Yeni Güvenlik Paketi” tasarısına ilişkin görüşleriniz nelerdir?


Son dönemde çıkartılan yasalar maalesef Türkiye Anayasası'na ve Anayasa'nın 90. maddesinde belirtilen uluslararası anlaşmalara aykırı bir durum yaratmaktadır. Ceza yargılamasında; savunmanın kısıtlanması ve somut delile dayalı kuvvetli şüphe yerine makul şüphenin yeterli olması yönünde çıkarılan yasalar hukukun üstünlüğüne, adil yargılanma hakkına aykırılık teşkil etmektedir. Son dönemde Anayasa'ya aykırı yasalar ve yasalara aykırı yönetmelikler iptal edileceği bile bile çıkartılıp uygulamaya konulmakta, iptal edilinceye kadar geçen dönemde siyasi iktidar amacına ulaşmaktadır.


Torba Yasa ve Güvenlik Paketi de aynı amaçla Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceği çok açık olduğu halde çıkartılmaya çalışılmaktadır. Bu yasalar Anayasa'ya, CMK'ya ve ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 5, 6 ve 7. maddelerine açıkça aykırılık teşkil etmekte olup hakimin yerine valiyi, savcının yerine kolluk kuvvetlerini koymayı amaçlamakta ve polisin gözetim süresini 24 saatle 48 saat arasına çıkarmayı düzenlemektedir. Bu düzenlemeler İnsan Haklarına açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Avukatlık Kanunu 76. maddesi barolara hukukun üstünlüğü ve insan haklarını koruma görevi vermektedir. Barolar kanundan aldıkları bu güçle insan haklarına aykırı yapılan bu düzenlemeye sonuna kadar karşı çıkacaklardır.

Etiketler:
Bu haber toplam 1675 defa okundu


Sayac Yeri