Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN HÜSEYİN MUTLU İLE SÖYLEŞİ

BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN HÜSEYİN MUTLU İLE SÖYLEŞİ
Yayın hayatına kısa bir aradan sonra yeniden başlayan Düşün Dergisi’nin bu sayısında ayın röportajının konuğu doğal olarak Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Mutlu Akpınar’dı.
14.08.2014 / 13:58


Sayın Başkanımız, öncelikle göreve başladığınız günden bu yana, Derneğimize göstermiş olduğunuz ilgi ve ayırdığınız zaman için teşekkür eder, Karşıyaka gibi nüfus yapısı itibariyle talep ve beklentileri yüksek bir ilçedeki zor görevinizde başarılar dileriz.

Mutluluk Ormanı ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?  Bu düşünce nasıl doğdu?

Daha yeşil bir Karşıyaka hayali ile yola çıktık ve “Bina diken değil, ağaç diken belediye” yaratacağımızı söyledik. Bu bakış açısıyla, yeni evlenen çiftlerimizin mutluluklarını, doğa sevgisi ile birleştirdik ve Mutluluk Ormanı kurduk. Her çiftimiz için bir fidan dikeceğiz ve 5 yıl içinde 10 bin ağaçlık bir orman yaratacağız.

Karşıyaka için yaptıklarınız ve gerçekleştirmek istediğiniz projeler nelerdir?

Karşıyaka’yı kültür, sanat, spor ve turizm kenti yapacağız. Kentin tüm dinamiklerini yönetim sürecine dahil ederek, katılımcı bir anlayışla demokrasimizi geliştireceğiz. Biz halka dokunan ve halkla birlikte karar veren bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz. Yapacağımız tüm projelerde de halkın yararını gözeteceğiz. Kentsel dönüşümü bir an önce başlatıp, geleceğin Karşıyaka’sı için önemli bir adım atacağız. Kültürel ve sanatsal etkinliklere ağırlık vereceğiz ve Karşıyaka’mızı daha modern, daha konforlu ve huzurlu bir kent haline getireceğiz.

Siyaset sizce nedir?

Siyaset benim için bir yaşam tarzıdır. Siyasetin içinde doğdum büyüdüm ve siyaset, hayatımın bir parçası oldu. Böyle bir aile içinde yetiştim ve hep siyaset yaptım. Siyaset halk için yapılır. Benim de hedefim, yaşadığım kenti daha modern ve çağdaş bir hale sokmak, vatandaşların daha özgür ortamlarda yaşamasını sağlamaktır. Bu amaçla belediye başkanlığı yapıyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında düşünceleriniz nedir?

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olması demokrasinin gelişmesi adına önemli bir fırsat ancak Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişinin, Atatürk ilke ve devrimleriyle barışık olması, geçmişinde bir leke bulunmaması, halk için mücadele vermesi önemli. Makamdan alınan gücü, demokrasi ve özgürlükler adına kullanacak olan ve adı hileye, yolsuzluğa karışmamış birinin o koltukta oturması en büyük arzumuz. Halkımız, gereken hassasiyeti seçimlerde gösterecektir.      

Karşıyaka’nın genelinde ancak özellikle Arabacılar Sokağı gibi sokaklarda; dükkânların masaları yolun büyük kısmını kaplıyor. Yayalar ise doğru dürüst yürüyecek alan bulamıyor. Bu durumu düzeltmek için ne gibi düşünceleriniz var?

Kaldırım işgalleri, seyyar satıcılar ya da dükkanların masa- sandalyelerini dışarıya atmaları metropol kentler için önemli bir sorun. Bu sorun ceza yazarak çözülecek bir sorun değil. Bunun için diyalog ve uzlaşı yolunu seçtik. Dükkan sahipleriyle toplu halde ve tek tek konuştuk. Bostanlı, Çarşı'nın yan sokakları gibi kalabalık yerlerde denetimleri artırdık. Yakın zamanda bu sorunu kalıcı olarak çözeceğiz.

Tersane Cafe’nin bir benzeri Karşıyaka İskelesi civarında yapılabilir mi?

Bilindiği gibi, sahil şeridi Büyükşehir Belediyemizin sorumluluğundadır. Büyükşehir'in yapım aşamasına gelen Kıyı Tasarım Projesi kapsamında yeni kafeteryalar da yapılacak.

Bostanlı Pazarı’ndaki işportacı faaliyetini sona erdirmiş olmanız çok olumlu karşılandı. Öte yandan, belediye zabıtasının mesai saatleri dışındaki işportacı faaliyetleri konusunda ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

İşportayla mücadelede kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Mesai saatleri dışındaki işgali önlemek için de çabalarımız sürüyor. Büyükşehir Belediyemiz ve emniyet birimlerimiz ile birlikte bu soruna kalıcı çözüm bulacağımızı düşünüyorum.

Karşıyaka İZBAN İstasyonu önündeki midyecilerin ve benzerlerinin kaldırılması çok olumlu bir gelişme. Dolmuş duraklarının taşınması konusunda bir projeniz var mı?

Dolmuş duraklarının, kent dokusunu bozduğunu ve orada olmaması gerektiğini biliyorum ancak iyi düşünülmesi ve planlanması gereken bir nokta ve tek başına bizim sorumluluğumuzda değil. Durakları o bölgeden kaldırarak, orayı bir kent meydanı yapacak projeyi önümüzdeki süreçte hayata geçirebileceğimizi düşünüyorum.

Son yağmurlardan sonra Cumhuriyet Mahallesi’ndeki toprak kaymasını önlemek için çalışmalarınız nelerdir?

Bölgedeki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak adına, özel bir teknik kullanarak heyelan tehlikesi yaratan kayaları parçalıyoruz. Kayalar, içine enjekte edilen kimyasal madde sayesinde, çevreye zarar vermeden ve olduğu yerde küçük parçalara dönüşüyor. Belediye ekiplerimiz de bunları kaldırıyor. Bu yöntemle, kayalar sorun olmaktan çıkacak.

Karşıyaka’daki Sivil Toplum Kuruluşları ile ilişkileriniz nasıldır?

Sivil toplum kuruluşları bir ilçenin en önemli gücüdür. Halkın yönetim sürecine katılmasının ilk ayağı, sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmaktır. Bu sayede daha fazla kişiye, gruba ulaşabiliriz. Belediyeyi, Karşıyaka’nın en büyük sivil toplum kuruluşu haline getireceğim ve halkın belediyesini birlikte yaratacağız.

Kent Konseyi kapsamında, Mahalle Meclisleri Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu çalışmalara katılmak için heyecanla bekleyen üyelerimiz var. Ne zaman, ne şekilde yapılacak? Ayrıntılı bilgi verir misiniz?

Kent Konseyi genel kurulunu yeni yaptık. Sayın Mustafa Özuslu başkan seçildi. Kent Konseyleri, bir kentin en önemli sivil gücüdür. Oluşturulan çalışma meclislerinde, halkın gerçek kararları, projeler ve düşünceler açığa çıkar ve şekillenir. Belediye olarak, Kent Konseyi'nin yapacağı her çalışmaya destek olacağımızı söyleyebilirim. En kısa sürede çalışma grupları oluşacaktır. Katılımcı demokrasiden yana olan herkesi bekliyoruz.


Etiketler:
Bu haber toplam 1571 defa okundu


Sayac Yeri